ازاینکه پایگاه خبری - تحلیلی- آموزشی سایت اقتصادی ایران را جهت بازدید خود انتخاب نموده اید سپاسگزاری می نمایم. ضمنا"، این سایت،به نشانیهای : http://eghtesadi1.ir ، http://eghtesadiiran.ir ونیز http://eghtesadiiran.com قابل مشاهده می باشد. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی
About

حذف تامین اجتماعی از متن مناسبات بیمه‌های اجتماعی کارگران نگران‌کننده است :

0

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی:

حذف تامین اجتماعی از متن مناسبات بیمه‌های اجتماعی کارگران نگران‌کننده است .

یک عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، از خارج شدن سازمان تامین اجتماعی از متن مناسبات بیمه‌های اجتماعی کارگران و بازنشستگان ابراز نگرانی کرد.

«اکبر شوکت» در گفتگو با ایلنا؛ با اعلام این مطلب، اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی نگران است که اصلاحیه ماده ۱۴۸، سازمان تامین اجتماعی را از متن مناسبات بیمه‌های اجتماعی کارگران و بازنشستگان خارج کند.

شوکت افزود: البته من از چند و چون اصلاحیه ماده ۱۴۸ قانون کار اطلاعی ندارم اما طبق شنیده‌ها با قانونی شدن اصلاحیه قانون کار، سازمان تامین اجتماعی محوریت خود را در خدمات بیمه‌های اجتماعی پایه از دست می‌دهد.

در اصلاحیه ماده ۱۴۸ قانون کار برای کارفرمایان تکلیف شده است که مطابق قانون تامین اجتماعی کارگران را نزد سازمان تامین اجتماعی و «سایر صندوق‌های بیمه‌ای» براساس ضوابط بیمه کنند. همین امر نگرانی از باز شدن پای بیمه‌های خصوصی به عرصه روابط بیمه‌ای کارگران و بازنشستگان را افزایش داده است.

شوکت تصریح کرد: باتوجه به این شرایط ضرورت دارد که دولت در خصوص لایحه اصلاح قانون کار بازنگری جدی انجام دهد زیرا بیمه‌پردازن تامین اجتماعی اعم از کارگران و کارفرمایان نمی‌خواهند قربانی سیاست‌های ضدکار و کارگری دولت شوند.

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی کاهش ورودی‌های صندوق تامین اجتماعی را از اثرات مخرب قانونی شدن این لایحه دانست و تصریح کرد: باید برای کارفرمایان روشن شود که حق بیمه کارگران را به کدام سازمان بیمه گر پرداخت کنند که البته ماده ۱۴۸ قانون کار به صراحت نام سازمان تامین اجتماعی را آورده است.

وی افزود: سیاست دولت و وزارت کار در خصوص اصلاحیه ماده ۱۴۸ قانون کار تنها ورودی‌های صندوق تامین اجتماعی را کاهش می‌دهد که البته همین حالا هم تناسبی بین تعداد بیمه‌پردازان و مستمری بگیران وجود ندارد.

شوکت در ادامه به اصل ۲۹ قانون اساسی اشاره کرد و افزود: اصل ۲۹ قانون اساسی برخورداری از «تأمین اجتماعی» را حقی همگانی دانسته و صندوق سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگان کشوری نیز در این راستا ایجاد شده‌اند.

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: سازمان‌های بیمه‌گر خصوصی تنها می‌توانند به ارائه خدماتی مثل بیمه‌های تکمیلی بپردازند و ورود آنها به مبحث بیمه‌های پایه بحران صندوق‌های بیمه ای را تشدید می‌کند.

شوکت افزایش تعداد مستمری بگیران و انداختن  بار تعهدات دولت بر دوش سازمان تامین اجتماعی را از عوامل اصلی تبدیل تامین اجتماعی به بحران حاکمیتی دانست و افزود: سازمان تامین اجتماعی همین حالا هم در پرداخت مستمری بازنشستگان با مشکل مواجه است و بیش از این توان تحمل فشار تعهدات دولت را ندارد.

شوکت در پایان تصریح کرد: صندوق تامین اجتماعی مانند صندوق بازنشستگان فولاد نیست که بتوان به سادگی مشکلاتش را با انداختن بر دوش دولت رفع و رجوع کرد، بلکه هرگونه بحرانی در آن بر دوش کارگران و اقشار محروم قرار می‌گیرد.

منبع : http://www.ilna.ir

مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران http://eghtesadiiran.com http://eghtesadiiran.ir http://eghtesadi1.ir

Comments are closed.

استفاده ازمطالب پایگاه خبری - تحلیلی - آموزشی سایت اقتصادی ایران با ذکرمنبع بلامانع است. مدیرمسئول سایت اقتصادی ایران: محمدرضا عادلی مسبب کودهی